History of Officers 

President
President Elect
Vice President
Secretary

2019-20

2018-19

2017-18

2016-17

2015-16

2014-15

2013-14

2012-13

2011-12

2010-11

2009-10

2008-09

2007-08

2006-07

2005-06

2004-05

2003-04

2002-03

2001-02

2000-01

99-2000

98-99

97-98

96-97

95-96

94-95

93-94

92-93

91-92

90-91

89-90

88-89

87-88

86-87

85-86

84-85

83-84

82-83

81-82

80-81

79-80

78-79

77-78

76-77

75-76

74-75

73-74

72-73

71-72

70-71

69-70

68-69

67-68

66-67

65-66

64-65

63-64

62-63

61-62

60-61

59-60

58-59

57-58

56-57

55-56

54-55

53-54

52-53

51-52

50-51

49-50

48-49

47-48

46-47

45-46

44-45

43-44

42-43

41-42

40-41

39-40

38-39

37-38

36-37

35-36

34-35

33-34

32-33

31-32

30-31

29-30

28-29

27-28

26-27

25-26

24-25

23-24

22-23

21-22

20-21

19-20

18-19

17-18

16-17

15-16

14-15

13-14

12-13

11-12

10-11

09-10

08-09

07-08

06-07

05-06

04-05

03-04

02-03

01-02

00-01

1899-00

98-99

97-98

96-97

95-96

94-95

93-94

92-93

91-92

1890-91

1889-90

1888-89

David Mitola

Alexander Choe

Mahogany Miles

Michael Maloney

Theodore Gialanella

Gabriel McGarry

Michael DeSanti, Jr.

Geoffrey Gamache

Anthony Ficara

Christopher Walsh

Debra Bausback

Howard Bresin

Vladimir Cubano

Douglas Smail

Steven Essig

Mark Pettrone

David Delaney

Bennett Lax

 c

Peter Collins

Lawrence Busino

Judith Purcell

Reed Ference

Mark Weinberger

Lawrence Kotlow

Joseph Diacovo

Michael Kane

Harry Rosenstein

Brian Kennedy

Kenneth Roll

Michael Sbuttoni

Robert Hill

Steven Fein

Michael Lozman

Leonard Miller

Andrew Wood

Jack Friedland

Marvin Kessler

Peter Primomo

Lawerence Mautone

William Healey

J. Essepian

Mario Catalano

Robert Kahn

Gene Primomo

James Fleck

Gerard  Ripp

Harvey Sutton

Herbert Spieske

Joseph Sullivan

B.VanGaasbeek

P. Englert

R. Rudisill

B. Rosenn

J. Sachs

B. Amyot

J. Garvey

A. Acciani

B. Carleton

J. Morrison

S. McGrath

J.Knighton

R. Sherman

N. Link

N. Feltman

D. Wallace

R. Koechley

H. B. Binder

R. Ploss

D. E. Dunn

A. Gorski

E. F. Smith

J.H. Rosenberg

E. C. Schick

W. A. Warren

H. Swartz

J. P. Reading

J. F. Mulachy

E. H. Wilson

G. H. Proper

G. A. Englert

R. A. Robinson

M. Varley

H. P. Dick

M. Rheingold

J.J.McCormick

A. W. Phinney

R. B.Whelan

N. J. Patterson

H. S. Eigmey

C. A. Hochstrasser

F. K. Walsh

M. E. Brown

W. E. Bean

H.D. Rowley

E. W. Briggs

D. E. Hurley

F. J. McKeon

F. L. McCormick

E. H. Gale

G. H. Caddick

J.W. Canaday, Jr. 

J. H. Carter

R. Ellis

G. Vanderpool

G. Vanderpool

H. G. Kittell

G. H. Fletcher

C. H. Bird

M. VanLoan

G. H. Englert

L. W. Blatner

C. E. Allen

W. E. McCarthy

J. L. Appleton

J. W. Canaday

M. J. Barrett

F. W. Ketner

G. A. Sullivan

C. H. Bird

J. W. Hine

R. I. Verplank

R. I. Verplank

P. S. Oakley

P. S. Oakley

A. M. Wright

A. M. Wright

F. F. Hawkins

G.A. Englert, Sr.

Peter S. Garvey

Timothy Adams

David Mitola

Alexander Choe

Mahonany Miles

Michael Maloney

Theodore Gialanella

Gabriel McGarry

Michael DeSanti, Jr

Geoffrey Gamache

Anthony Ficara

Christopher Walsh

Debra Bausback

Howard Bresin

Vladimir Cubano

Douglas Smail

Steven Essig

M. Pettrone

David Delaney

Bennett Lax

Barry Simon

Peter Collins

Lawrence Busino

Judith Purcell

Reed Ference

Mark Weinberger

Lawrence Kotlow

Joseph Diacovo

Michael Kane

Harry Rosenstein

Brian Kennedy

Kenneth Roll

Michael Sbuttoni

Robert Hill

Steven Fein

Michael Lozman

Leonard Miller

Andrew Wood

Jack Friedland

Marvin Kessler

Peter Primomo

Lawrence Mautone

William Healey

John Essepian

Mario Catalano

Robert Kahn

Gene Primomo

James Fleck

Gerard Ripp

Harvey Sutton

Herbert Spieske

Joseph Sullivan

J. Sullivan

B. VanGaasbeek

P. Englert

R. Rudisill

B. Rosenn

J. Sachs

B. Amyot

J. Garvey

A. Acciani

B. Carleton

J. Morrison

S. McGrath

J. Knighton

R. Sherman

H.Link

N. Feltman

D. Wallace

R. Koechley

H. B. Binder

R. Ploss

D. E. Dunn

A.F. Gorski

E. F. Smith

J. H. Rosenberg

E. C. Schick

W. A. Warren

H.W. Swartz

J. P. Reading

E.H. Wilson

G. H. Proper

G. A. Englert

R. A. Robinson

M. Varley

H.P. Dick

M. Rheingold

J.J.McCormick

A. W. Phinney

R.B. Whelan

N. J. Patterson

H. S. Eighmey

C. A. Hochstrasser

F. K. Walsh

M. E. Brown

W. E. Bean

H. D. Rowley

E. W. Briggs

D. E. Hurley

F. J. McKeon

F. T. McCormick

E.H. Gale

G. H. Caddick

J. W. Canaday, Jr.

J. H. Carter

R. Ellis

R. Ellis

G. Vanderpool

H. G. Kittell

C. B. Cragin

C. H. Bird

M. VanLoan

G. A. Englert

L.W. Blatner

C. E. Allen

W. E. McCarthy

J. L. Appleton

J. W. Canaday 

M. J. Barrett

F. W. Ketner

G. A. Sullivan

C. H. Bird

J. W. Hine

J. W. Hine

R. I. Verplank

J. G. Aldcroft

P. S. Garvey

M. L. Rowe

R. I. Verplank

F. F. Hawkins

Gregory Vallecorsa

Timothy Adams

David Mitola

Alexander Choe

Mahogany Miles

Michael Maloney

Theodore Gialanella

Gabriel McGarry

Michael DeSanti, Jr.

Geoffrey Gamache

Anthony Ficara

Christopher Walsh

Debra Bausback

Howard Bresin

Vladimir Cubano

Douglas Smail

Steven Essig

Mark Pettrone

David Delaney

Bennett Lax

Barry Simon

Peter Collins

Lawrence Busino

Judith Purcell

Reed Ference

Mark Weinberger

Lawrence Kotlow

Joseph Diacovo

Michael Kane

Harry Rosenstein

Brian Kennedy

Kenneth Roll

Michael Sbuttoni

Robert Hll

Steven Fein

Michael Lozman

Leonard Miller

Andrew Wood

Jack Friedland

Marvin Kessler

Peter Primomo

Lawrence Mautone

William Healey

John Essepian

Mario Catalano

Robert Kahn

Gene Primomo

Janes Fleck

Gerard Ripp

Harvey Sutton

Herbert Spieske

Joseph Sullivan

P. Englert

R. Rudisill

B. Rosenn

J. Sachs

B. Amyot

J. Garvey

A.Acciani

B. Carleton

J. Morrison

S. McGrath

J. Knighton

R. Sherman

H. Link

N. Feltman

D. Wallace

R. Koechley

H. B. Binder

R. Ploss

D. E. Dunn

A. F. Gorski

E. F. Smith

J. H. Rosenberg

E. C. Schick

W. A. Warren

H. Swartz

J. P. Reading

J. F. Mulcahy

Michael Maloney

Michael Maloney

Michael Maloney

Vladimir Cubano

Vladimir Cubano

Vladimir Cubano

Vladimir Cubano

Vladimir Cubano

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

John Essepian

Barry Simon

Barry Simon

Barry Simon

Barry Simon

L. Berl

M.Weinberger

M.Weinberger

M.Weinberger

M.Weinberger

M.Weinberger

G. Nelson

G. Nelson

G. Nelson

G. Nelson

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

Robert Olsen

Robert Olsen

Robert Olsen

Robert Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Olsen

R. Mass

R. Mass

R. Mass

B. Van Acker

H. Williams

H. Williams

H. Haase

H. Haase

H. Haase

H. Haase

H. Haase

J. Knighton

N. Feltman

N. Feltman

N. Feltman

H.B.Binder

H.B.Binder

D. E. Dunn

D. E. Dunn

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

G. H. Proper

G. H. Proper

W.E Bean

W.E Bean

W.E Bean

W.E Bean

W.E Bean

W.E Bean

W.E Bean

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

P. S. Oakley

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

J. W. Canaday

Jane Shieh

Jane Shieh

Jane Shieh

Jane Shieh

Jane Shieh

Trevor O'Neil

Trevor O'Neil

Theodore Gialanella

Gabriel McGarry

Gabriel McGarry

Gabriel McGarry

Anthony Ficara

Christopher Walsh

Christopher Walsh

Christopher Walsh

Christopher Walsh

Vladimir Cubano

Deborah Bausback

Deborah Bausback

Deborah Bausback

Deborah Bausback

Deborah Bausback

Deborah Bausback

A. Gandhi

A. Gandhi

Steven Fein

Steven Fein

Steven Fein

Steven Fein

Steven Fein

Steven Fein

Carl Meyer

Carl Meyer

Carl Meyer

Carl Meyer

Carl Meyer

Carl Meyer

Carl Meyer

Carl Meyer

Carl Meyer

Harold Spieske

Harold Spieske

Harold Spieske

Harold Spieske

Harold Spieske

Harold Spieske

Harold Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

H. Spieske

J. Knighton

J. Knighton

J. Knighton

J. Knighton

N. Feltman

N. Feltman

N. Feltman

H. B. Binder

H.B. Binder

D.E. Dunn

D. E. Dunn

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

E. F. Smith

G. H. Proper

G. H. Proper

J. J. Godson

J.J. Godson

J. J. Godson

M. Rheingold

M. Rheingold

M. Rheingold

A. W. Phinney

A. W. Phinney

H. S. Eighmey

C.A. Hochstrasser

C. A. Hochstrasser

C. A. Hochstrasser

W. E. Bean

W. E. Bean

W. E. Bean

W. E. Bean

F. J. McKeon

F. J. McKeon

E. H. Gale

E. H. Gale

J. W. Canaday, Jr.

J. W. Canaday, Jr.

J. W. Canaday, Jr.

J. W. Canaday, Jr.

J. W. Canaday, Jr.

H. G. Kittell

H. G. Kittell

C. H. Bird

C. H. Bird

C. H. Bird

C. H. Bird

C. E. Allen

C.E. Allen

C. E. Allen

C. E. Allen

M. J. Barrett

M. J. Barrett

M. J. Barrett

M. J. Barrett

M. J. Barrett

M. J. Barrett

M. J. Barrett

F. L. Ames

F. L. Ames

F. L. Ames

F. L. Ames

Treasurer
Year
Executive Director

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen Moore

Kathleen (Dowling) Moore

Kathleen (Dowling) Moore

Kathleen (Dowling) Moore

Gerard Ripp

Gerard Ripp

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

Nathan Feldman

NDeLucrezia/N.Feldman

M Vacek/NDeLucrezia

Third District Dental Society
950 New Loudon Road, Suite 108
Latham, NY 12110
518-782-1428
  • Facebook
  • Twitter

© 2020 @ Third District Dental Society